ADOS-2 INFORMACJE
Protokół obserwacji zachowania pod kątem autyzmu ADOS-2 (Autism Diagnosis Observation Schedule) jest jednym z najpopularniejszych i najwyżej cenionych narzędzi diagnostycznych, które wykorzystuje się do rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Umożliwia on diagnozę spektrum autyzmu już od 12 miesiąca życia.
ADOS-2 jest częściowo ustrukturyzowanym, wystandaryzowanym protokołem obserwacji. Składa się on z pięciu niezależnych modułów. Moduły dobierane są indywidualnie dla każdego uczestnika badania ze względu na kompetencje językowe oraz wiek chronologiczny.
Poszczególne protokoły składają się z szeregu prób umożliwiających obserwację nieprawidłowości charakterystycznych dla ASD w takich sferach jak, komunikacja społeczna, zabawa oraz ograniczone i powtarzalne zachowania.
Protokół Modułu T przeznaczony do badania dzieci w wieku 12-30 miesięcy, których niewerbalny wiek umysłowy wynosi co najmniej 12 miesięcy, dziecko takie musi być w stanie przejść samodzielnie się kilka kroków.
Protokół Modułu 1 przeznaczony jest do badania osób w wieku chronologicznym, powyżej 30 miesięcy, u których niewerbalny wiek umysłowy wynosi co najmniej 15 miesięcy,
Protokół Modułu 2 przeznaczony do badania osób w dowolnym wieku chronologicznym, u których niewerbalny wiek umysłowy wynosi co najmniej 15 miesięcy i które opanowały mowę zdaniową, ale nie posługują się nią płynnie,
Protokół Modułu 3 przeznaczony do badania dzieci i młodych nastolatków posługujących się mową płynną,
Protokół Modułu 4 przeznaczony do badania starszych nastolatków i dorosłych mówiących płynnie.
Wiek badanego
Dzieci w wieku od 12. miesiąca życia, które potrafią chodzić. Nie ma górnej granicy wiekowej, badanie jest zalecane także dorosłym.
Czas badania:
Trzy spotkania (lub 4 w przypadku dziecka do wieku przedszkolnego włącznie)
- Wywiad rozwojowy z rodzicem (50 min)
- (w przypadku dzieci do wieku przedszkolnego włącznie) – spotkanie adaptacyjne z dzieckiem i rodzicem (50 min)
- protokół obserwacyjny ADOS-2 (40-60 min)
- spotkanie z rodzicem w celu przekazania raportu z badania ADOS-2 (50 min)
Uwaga!
Protokół ADOS-2 może stanowić jeden z elementów procesu diagnostycznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dostarcza on informacji na temat aktualnego funkcjonowania osoby badanej, bazując na obserwacji jej zachowania, przeprowadzonej w ograniczonym odcinku czasu. Diagnozowanie ASD, podobnie jak innych zaburzeń, wymaga zbadania wielu sfer funkcjonowania, zebrania informacji pochodzących z różnych źródeł. Narzędzie to nie może być jedynym źródłem informacji w procesie diagnozy klinicznej, a więc nie stanowi także ostatecznej diagnozy medycznej.
Ruda Śląska – Halemba
Kłodnicka 97 II piętro
gabinet 233 (winda)
Ruda Śląska – Halemba
Kłodnicka 97 II piętro
gabinet 233 (winda)